MISIJA
Misija Atlantskog saveza Crne Gore (ASCG) se ogleda u jačanju demokratije, bezbjednosti i stabilnosti u Crnoj Gori i regionu kroz organizovanje i koordinaciju naučno-istraživačkih djelatnosti iz oblasti odbrane, bezbjednosti i diplomatije. ASCG je vodeća platforma u Crnoj Gori i regionu koja kroz svoje projekte i analize političkih procesa omogućuje dijalog i diskusije o ključnim međunarodnim pitanjima, procesima i promjenama na sjeverno-atlantskom prostoru i prostoru JIE.
CILJEVI
- doprinos očuvanju mira i bezbjednosti i širenje značaja i uloge NATO u regionu JIE;
- unapređenje regionalne saradnje;
- analiziranje političkih procesa i doprinos kreiranju politika;
- naglašavanje značaja uloge Crne Gore, kao NATO članice, u međunarodnim procesima;
- sprovođenje edukativnih i programa razmjene za mlade sa ciljem obučavanja budućih generacija mladih lidera za razvijanje efektivnih politika.
Atlantski savez Crne Gore je osnovan 2006. godine i od tada je istaknuta institucija koja se bavi promocijom euro-atlantskih vrijednosti i međunarodne bezbjednosti. Atlantski savez je primljen u članstvo Svjetske organizacije atlantske povelje (ATA) na generalnoj skupštini održanoj u Atini 2006. godine. S obzirom da se suočavamo sa ključnim momentima u našoj istoriji, Atlantski savez je postao prepoznat kao ključni forum za usmjeravanje efikasnih promjena na političkoj i bezbjednosnoj sceni. Atlantski savez se zalaže za konstruktivno rukovodstvo i uključivanje u međunarodna pitanja od značaja, a na osnovu centralne i ključne uloge atlantske zajednice u rješavanju međunarodnih problema 21. vijeka. Atlantski savez podstiče dijalog i diskusiju o kritičnim međunarodnim problemima, sa ciljem obogaćivanja javne debate i podsticanja konsenzusa o odgovarajućim odgovorima Vlade, privatnog i neprofitnog sektora, te medija u Crnoj Gori, ali i među liderima Evrope i SAD-a. U isto vrijeme, važni doprinosi Atlantskog saveza uključuju identifikovanje i oblikovanje odgovora na glavna pitanja sa kojima se suočava NATO i transatlantska zajednica. Svoje aktivnosti Atlantski savez Crne Gore sprovodi kroz tri centra: Digitalni forenzički centar, Centar za borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma i Centar za međunarodne odnose.
Globalizacija i rastuća upotreba novih tehnologija, sve veća dostupnost interneta su uveliko doprinijeli važnosti koju informacije imaju, kao i brzina kojom se one širi, utiču i oblikuje političku i socio-ekonomsku stvarnost.
Digitalni forenzički centar je prvi ove vrste na širem području Zapadnog Balkana, posvećen suzbijanju dezinformacija, lažnih vijesti i propagandnih kampanja koje imaju za cilj destabilizaciju demokratskih procesa u Crnoj Gori i regionu Zapadnog Balkana. Misija Digitalnog forenzičkog centra je suzbijanje problema dezinformacije i lažnih vijesti kroz istraživanje sadržaja naslova i članaka i pružanje verifikovanih informacija zasnovanih na detaljnoj istrazi; promovisanje objektivne istine i kritičkog razmišljanja; osnaživanju digitalne i medijske pismenosti kroz organizovanje seminara, radionica i predavanja koja će podići svijest o ovom pitanju. Svoj rad Digitalni forenzički centar obavlja kroz multisektorski i multidisciplinarni pristup okupljaći razne aspekte i institucije društa kao i grane djelatnosti kako bi se izborili sa ovim kompleksnim izazovom bezbjednosti.
Kao značajan resurs DFC koristi već uspostavljenu široka mreža saradnika i nevladinih organizacija iz regiona Zapadnog Balkana, Evrope i SAD kao i stranih stručnjaka i dugoročne saradnje sa Atlantskim savezom SAD i Institutom za državništvo iz Londona.
Naš moto je uvijek preispituj!!
CENTAR ZA BORBU PROTIV TERORIZMA I NASILNOG EKSTREMIZMA
Nasilni sukobi i radikalni, ekstremistički i teroristički pokreti se smatraju globalnim izazovima miru i bezbjednosti. Od ovih izazova nije pošteđen ni region Zapadnog Balkana. Centar za borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma daje multidisciplinarne smjernice, kao i praktičnu podršku u pogledu spriječavanja terorizma i u pogledu vladavine prava, dva ključna stuba efikasne borbe protiv terorizma. Fokus istraživanja je praćenje i ukazivanje na tendencije kako terorizma tako i na smjer javnog diskursa.
Centar se takođe usresređuje na teme koje se tiču kako borbe protiv nasilnog ekstremizmima, tako i djelovanja sektora krivičnog pravosuđa, kao i na aspekte borbe protiv terorizma u odnosu na ljudska prava. Ključne oblasti djelovanja Centra odnose se na borbu protiv nasilnog ekstremizma, vladavinu prava, strane borce, državne i regionalne analize, obaveze građana, izjave žrtava i sl. Centar je takođe posvećen istraživanju, proučavanju i analizi onoga što leži iza radikalizacije pojedinaca, promjena u metodam, tehnikama, ciljevima i logici ekstremističkih i terorističkih organizacija kao i analizi i doprinosu efikasnijem sprovođenju politika i strategija za borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma.
Centar se bavi širokom i raznolikom mrežom međunarodnih organizacija, vladinih sektora, nevladinih organizacija, akademskih institucija, think tankova i organizacija civilnog društva iz cijelog svijeta.
CENTAR ZA MEĐUNARODNE ODNOSE
Centar za međunarodne odnose svoj rad fokusira na aktivnosti usmjerene ka unapređenju i razvoju saradnje kao i podsticanju dijaloga na polju međunarodnih odnosa među nevladinim organizacijama, istaknutim pojedincima u javnom životu, regionalnim liderima, vladinim organizacijam i državama u okviru međunarodne zajednice, ostalim naučnim institutima i drugima organizacijama, a s posebnim naglaskom na razvijanje regionalnih inicijativa na prostoru Jugoistočne Evrope, pospješivanju evropskih i euro-atlantskih integracija i širenju evroatlantske saradnje. Kombinujući dubinsko razumijevanje istorije Jugoistočne Evrope sa stručnim znanjem o politici, ekonomiji i ostalim društvenim sferama, Centar nastoji promovisati regionalnu saradnju i integracije zasnovane na zajedničkim vrijednostima i zajedničkom interesu o slobodnoj, prosperitetnij i mirnoj budućnosti. Centar ima za cilj da katalizuje lokalne, regionalne i globalne strategije za unapređenje ekonomskog rasta, efikasnije djelovanje na politička pitanja i generisanje razvoja na načine koji mogu doprinjeti ekonomskom i političkom blagostanju.
Kao važan aspekt i proizvod rada Atlantskog saveza na ovom polju je 2BS Forum, vodeći političko-bezbjednosni forum u regionu koji se bavi pitanjima globalne, euroatlantske bezbjednosti i bezbjednosti u Jugoistočnoj Europi. Forum karakteriše učešće visokih zvaničnika iz Jugoistočne Europe i šireg transatlantskog područja kao i brojnih istaknutih akademika i eksperata iz oblasti bezbjednosti. 2BS Forum pomaže ne samo u promovisanju novog načina razmišljanja, već i taktičkog razmišljanja o reformskim naporima u Jugoistočnoj Evropi, izgradnji bližih veza između ključnih aktera i partnera omogućavajući na taj način da ovaj region bude bezbjednije i prosperitetnije područje, koje doprinosi globalnim izazovima u budućnosti.
UPRAVNI ODBOR
Milica Pejanović Đurišić
Sharyl Cross
Vlatko Cvrtila
Azra Karastanović
Izvršna direktorica