NATO pred samit: Zatišje pred buru?

Autorka: prof. dr Lidija Čehulić Vukadinović (obravljeno u magazinu “Bezbjednost” broj 5)

Nešto se čudno događa u NATO-u. Za otprilike mjesec dana taj najmoćniji, najsnažniji, najbogatiji, teritorijalno najrasprostranjeniji, najbrojniji političko-vojni savez modernih, financijski jakih, razvijenih, demokratskih država proslavit će svoj 60-ti rođendan. Po prvi put, čelnici saveza koji se jedini na sigurnosnom planu pokušava adekvatno nositi, kako sa još uvijek prisutnim tzv. hard izazovima, tako i sa sve dominantnijim tzv. soft izazovima sigurnosti i stabilnosti u savremenoj međunarodnoj zajednici, sastat će se paralelno u dvije članice Saveza. Naime, ovogodišnji svečani summit NATO-a istovremeno će se održavati u Baden-Badenu i Kehlu u Njemačkoj te Strasbourgu u Francuskoj, 3. i 4. aprila. Simbolika odabira mjesta radnog i slavljeničkog dijela summita te datum njegova održavanja poznavaocima euroatlantizma više su nego jasni.

Ugovor o Sjevernoatlantskom savezu potpisan je 4. aprila 1949. godine, prvo sjedište NATO-a bilo je u Parizu (Francuska), a hladnoratovska i posthladnoratovska istorija bilateralnih francusko-njemačkih odnosa imala je značajno mjesto i utjicaj na unutrašnju strukturu odnosa organizacije NATO, ali i njezinu strategiju. Danas ponovno francusko-njemačka osovina pokušava biti svojevrsna lokomotiva kako razvoja zajedničke spoljne i bezbjednosne politike Europske unije, tako i jačanja kredibiliteta i efikasnosti evropskog stuba euroatlantskog savezništva.

Ono što je na prvi pogled zbunjujuće je činjenica da nema velikih, pompeznih najava, budimo objektivni i pošteni, za NATO ipak važnog događaja. Bilo bi naivno misliti da administracija i čelnici Saveza ne pripremaju predstojeći radno-slavljenički samit. No, očigledno se sve odvija daleko od očiju i ušiju javnosti, medija, ali i eksperata koji analiziraju i prate Savez. Sigurnosno-tehnički razlozi svakako nisu dominantan uzrok tome. 

Naime, još na prošlom samitu NATO-a u Bukureštu 2008. radosno se najavljivao samit 2009. godine za koji je Savez spremno otvorio i svoja vrata za prijem dvije nove postsocijalističke zemlje Zapadnog Balkana, Albanije i Hrvatske u svoje punopravno članstvo. Osim toga čelnici Saveza u Završnoj deklaraciji usvojenoj u Bukureštu predvidjeli su i predložili za daljnju normativnu razradu ali i konkretnu operacionalizaciju još neke teme značajne za održivost, djelotvornost i kredibilitet Saveza. Povratak Francuske u komandno-vojnu strukturu, usvajanje novog Strateškog koncepta, reorganizacija snaga za brzi odgovor, pronalaženje modela za osiguranje energetske sigurnosti te tzv. cyber-attacka, veća efikasnost u Afganistanu i Iraku, prioriteti su postavljeni u Bukureštu, a čiji su se odgovori očekivali na summitu u Strasbourgu i Kehlu. 

No, nedugo nakon Bukurešta čuju se i teze kako NATO danas preuzima sve više i više obveza (vojnog i ne-vojnog karaktera), a ni započete vlastite reforme ili preuzete međunarodne aktivnosti kvalitetom, kvantitetom i intenzitetom ne izvršava onako kako je sam predvidio. Generalni sekretar NATO-a na nedavno održanoj Parlamentarnoj skupštini u Valenciji po prvi put u novom svjetskom poretku javno je govorio o zabrinjavajućem trendu pada popularnosti i gubljenja imidža Saveza u samim njegovim članicama te zatražio snažnije aktivnosti unutar Saveza za pridobivanje podrške posebno mlade generacije. 

Objektivne teškoće Saveza usložila je i međunarodna situacija. Povratak ojačane Rusije u vrh svjetske politike, energetska kriza, izraelska vojna agresija na palestinska područja, radikalni islamski fundamentalizam, sve intenzivnija nuklearizacija srednje razvijenih zemalja teritorijalno smještenih u već kriznim svjetskim područjima (Iran, Kina, Pakistan, Indija, Brazil, Sjeverna Koreja) rusko-francuske najave nove evropske sigurnosne arhitekture praćene osnivanjem KSOR- kolektivnih sila operativnog reagovanja (10 000 vojnika Rusije, Tađikistana, Kirgistana, Kazahstana, Uzbekistana, Armenije i Bjelorusije za vojne operacije i crisis management) te najnovija globalna finansijska kriza kao da su otvorile oči uticajnim međunarodnim akterima koji se sada sve učestalije pozivaju na multilateralno globalno djelovanje.

Tako se u razgovorima o svjetskoj politici, čija je bezbjednost primarna dimenzija, NATO više ne doživljava kao svojevrsni svjetski policajac , koji može, mora i hoće riješiti sve međunarodne probleme. Tome je svakako pridonijela i smjena administracije u Bijeloj kući. Novi predsjednik SAD-a Obama, i ujedno vrhovni zapovjednik oružanih snaga najjače članice Saveza, neprestano obećava odmak od autoritarne, krute konzervativne politike Bushove administracije u pravcu međunarodnog dijaloga, multilateralne suradnje i tolerancije različitosti. Na nedavno završenoj konferenciji o međunarodnoj sigurnosti u Munchenu Sarkozy se pozivao na de Gaulleov koncept slobodne, ujedinjene, prosperitetne, funkcionalno povezane međunarodne zajednice od Vancuvera do Vladivostoka; Scheffer (NATO) i Solana (EU) govorili su o potrebi prevladavanja nepovjerenja spram Rusije, njemačka kancelarka Merkel 2009. godinu označila je kao lakmus test za međunarodnu saradnju. 

Šta će se od svih tih velikih najava i ostvariti ostaje da se vidi. Bilo bi dobro da je to početak jedne nove faze međunarodnih odnosa , koji su nakon terorističkih napada od 2001. godine očito zapali u krizu. Indikativno je što se promjena retorike događa upravo pred NATO-ov samit. 

No, treba napomenuti da je NATO, u svim svojim deklaracijama sa posthladnoratovskih samita, a posebno nakon 11. septembra 2001, naglašavao i tražio jačanje svekolikih veza ne samo sa organizacijama koje mogu konkretnim vojnim, policijskim, mirovnim snagama pomoći ostvarenju mira (UN, EU, OSCE) već i sa najrazličitijim organizacijama, pokretima, udruženjima širom svijeta koje svaka na svoj način mogu doprinijeti savladavanju ugroza današnjeg modernog svijeta i ostvarenju stabilnosti i prosperiteta na lokalnoj, regionalnoj ili globalnoj sceni. U tim svojim traženjima NATO je, do sada, uglavnom ostajao usamljen. 

Gledano s tog aspekta, pomjeranje fokusa spoljnopolitičkih rasprava  s NATO-a i na ostale aktere (pojedinačne države, grupe država, međunarodne organizacije) i krize svakako je dobro za Sjevernoatlantski savez. Još je bolje ako se i dnevni red  predstojećeg samita NATO-a prilagođava tim novim realnostima savremenog svijeta.  To svakako neće umanjiti  vrijednost Alijanse. Upravo suprotno; s jedne strane omogućit će saveznicima da se primarno jače fokusiraju ipak na svoje glavne zadatke vezane uz bezbjednosni aspekat, a s druge;  pokazat će savezničku institucionalnu fleksibilnost i sposobnost  multilateralne saradnje u rješavanju nagomilanih najrazličitijih kriza savremenog svijeta.

Zapadni Balkan ne mora se plašiti predstojećeg samita u Strasbourgu/Kehlu. Integracija svih zemalja te turbulente regije Starog kontinenta odavno je definisana  kao strategijsko-politički NATO-ov cilj. Možda brzinom koji se taj cilj ostvaruje nisu podjednako zadovoljne sve zemlje regije. Osim Kosova sve države imaju neki oblik institucionalne povezanosti sa NATO-om. Uključenje Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije u Jadransku inicijativu dokaz su da ni SAD ne ispušta regiju iz vida. Istina da NATO danas ne želi razgovarati o Kosovu (u smislu njegova približavanja Savezu) sve dok sve punopravne članice ne priznaju njegovu neovisnost, ali s obzirom da je nezavisno Kosovo američki projekt, sasvim je sigurno da će u budućnosti i NATO početi razmišljati o njemu.

Sve to zajedno pokazuje da je 60-ta godišnjica NATO-a prilika ne samo za slavlje već da će to (možda) biti i  početak nove faze djeovanja Sjevernoatlantskog saveza.  

(Autorka je vanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu)

Podijelite na:

Povezani članci

Delegacija ASCG u radnoj posjeti Republici Hrvatskoj
Sa predstavnicima najviših hrvatskih državnih i obrazovnih institucija razgovarali o odnosima dvije zemlje i borbi protiv stranog uticaju 
Zaključci okruglog stola o dvojnom državljanstvu
Kako bismo otklonili ključne dileme i pomogli u izgradnji društveno-političke kohezije, predstavljamo sljedeće zaključke
Zakon o dvojnom državljanstvu – put ka nacionalnom i po...
Okrugli sto je Atlantski savez Crne Gore organizovao uz podršku Udruženja pravnika Crne Gore
Atlantski savez Crne Gore obilježava 18. rođendan
Atlantski savez Crne Gore danas obilježava 18. godina od osnivanja, a u posljednje gotovo dvije decenije postao je neizostavan akter u promociji euroatlantskih vrijednosti
Reagovanje na izjavu premijera Spajića o 2BS Forumu
Žalimo što premijer Spajić nije iskoristio priliku da lično doprinese unapređenju dijaloga u Crnoj Gori
2BS Forum 2024: Panel "Svijet SAD"
Dok se svijet suočava sa sve kompleksnijim izazovima, nastavak dijaloga i saradnje između Sjedinjenih Američkih Država i Evrope postaje važniji nego ikad
NATO pred samit: Zatišje pred buru?
Prijavite se na Newsletter