Kratka istorija NATO saveza i pristupanje Crne Gore

U četvrtak, 4. aprila 2024. godine, obilježavamo 75 godina od osnivanja NATO saveza

  • NATO savez je 4. aprila 1949. godine osnovalo 12 zemalja iz Evrope i Sjeverne Amerike potpisivanjem Sjevernoatlantskog sporazuma u Vašingtonu.
  • Od 1949. do danas, još 20 zemalja pristupilo je Sjevernoatlantskoj alijansi kroz 10 rundi proširenja (1952, 1955, 1982, 1999, 2004, 2009, 2017, 2020, 2023. i 2024).
  • Član 10 Sjeveroatlantskog sporazuma precizira kako zemlje mogu postati članice Saveza: članstvo je otvoreno za bilo koju “evropsku državu, koja je u mogućnosti da slijedi načela ovog Ugovora i da doprinese bezbjednosti sjeveroatlantskog područja”.
  • Odluku o pozivu bilo koje zemlje u članstvo donosi Sjevernoatlantski savjet, ključno tijelo za donošenje odluka u NATO, na osnovu konsenzusa među saveznicama.

Članice osnivači

Ministri vanjskih poslova 12 zemalja 4. aprila 1949. godine potpisali su Sjevernoatlantski sporazum (poznat i kao Vašingtonski ugovor) u Vašingtonu.

Članice osnivači NATO su: Belgija, Danska, Francuska, Holandija, Island, Italija, Kanada, Luksemburg, Norveška, Portugal, Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Ugovor su ratifikovali parlamenti svih 12 zemalja u roku od pet mjeseci nakon ceremonije potpisivanja, potvrđujući njihovo članstvo. 

Pristupanje Crne Gore 2017. godine

Ubrzo po ponovno sticanju nezavisnosti u junu 2006. godine, Crna Gora se pridružila Partnerstvu za mir u decembru iste godine, a tri godine kasnije i Akcionom planu za članstvo. Crna Gora je aktivno podržavala operaciju NATO u Avganistanu 2010. godine i pružala podršku misiji koja je uslijedila. Razvoj interoperabilnosti svoje vojske i sprovođenje reformi u sektoru odbrane i bezbjednosti bile su važan dio saradnje sa NATO prije nego što je postala članica Saveza. Takođe je sarađivala sa NATO u oblastima razvoja kapaciteta za hitne intervencije i uništavanja suvišne municije. 

Protokol o prijemu je potpisan maja 2016. godine, a Crna Gora je postala članica Saveza 5. juna 2017. 

Podijelite na:

Povezani članci

NATO Youth Summit challenge: prilika za učešće na Samit...
Atlantski savez Crne Gore u partnerstvu sa NATO organizuje peti NATO Samit mladih 25-26. aprila u Budvi
Gašenje ANB-a najbolji način za reformu službe
Intervju predsjednika Atlantskog saveza Crne Gore, dr Sava Kentere, za dnevne novine Vijesti
Budućnost kritične infrastrukture: Eksperti upozoravaju...
NATO SPS napredna istraživačka radionica (ARW) o kritičnoj infrastrukturi u organizaciji Atlantskog saveza Crne Gore i Centra za analizu rizika i upravljanje krizama
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Kratka istorija NATO saveza i pristupanje Crne Gore