Koncept operativnih sposobnosti

Autori: kapetan Aleksandar Pantović, kapetan Mitar Klikovac, Vojska Crne Gore (objavljeno u magazinu “Bezbjednost” broj 7)

U širokom spektru NATO instrumenata i mehanizama koji doprinose reformi oružanih snaga i dostizanju NATO standarda u obuci, Koncept operativnih sposobnosti se ističe kao veoma praktično sredstvo, čijom implementacijom partnerske zemlje na efikasan način pripremaju jedinice za sadejstvo sa NATO snagama. Osnove za uspostavljanje i razvoj Koncepta operativnih sposobnosti (Operational Capabilities Concept-OCC) mogu se naći u zaključcima NATO samita u Briselu 1994. godine kada je iniciran program Partnerstva za mir (Partnership for Peace-PfP). Na sledećem Vašingtonskom samitu 1999.godine prvi put se pominje Koncept operativnih sposobnosti, a kao rezultat iskustava stečenih u operacijama na Balkanu.

Istanbulski samit 2004. godine predstavlja OCC E&F (Operational Capabilities Concept Evaluation and Feedback) – Koncept operativnih sposobnosti – ocjenjivanje i izvještavanje čiji su glavni ciljevi:

  • unapređenje nivoa interoperabilnosti i operativnih sposobnosti deklarisanih Partnerskih jedinica i štabova, radi priprema za učešće u NATO vođenim operacijama koje ne spadaju pod član 5 Sjeverno-atlantskog sporazuma kao i mogućeg doprinosa NATO snagama za reagovanje (NRF),
  • obezbjeđenje praktičnog i efikasnog mehanizma koji će omogućiti partnerskim zemljama i NATO-u da ocijene vojnu efikasnost deklarisanih partnerskih jedinica,
  • obezbjeđenje efikasnog mehanizma za transformaciju jedinica partnerskih zemalja kao i reformu sveukupnog sistema odbrane. 

Za zemlje koje se nalaze u fazi Akcionog plana za članstvo u NATO (MAP-Membership Action Plan), program predstavlja dragocjeno sredstvo kojim se može sagledati i unaprijediti nivo interoperabilnosti i ocijeniti dostignuti stepen operativnih sposobnosti vojske. 

Ocjenjivanje deklarisanih partnerskih jedinica realizuje se na dva nivoa, koji su dalje podijeljeni na podnivoe, i to po sljedećem:

  • Nivo 1 – Interoperabilnost – zajedničko djelovanje;
  • Nivo 2 – Sposobnosti – izvršavanje zadataka u skladu sa NATO procedurama.

Nivo 1 – Interoperabilnost:

  • Samo-ocjenjivanje na nivou 1 – SO 1 (Self-evaluation level 1 – SEL 1), realizuje nacionalni ocjenjivački tim;
  • NATO ocjenjivanje na nivou 1 – NO 1 (NATO evaluation level 1 – NEL 1), realizuje ocjenivački tim iz NATO.

Nivo 2 – Sposobnosti:

  • Samo-ocjenjivanje na nivou 2 – SO 2 (Self-evaluation level 2 – SEL 2) realizuje nacionalni ocjenjivački tim;
  • NATO ocjenjivanje na nivou 2 – NO 2 (NATO evaluation level 2 – NEL 2) realizuje nacionalni ocjenjivački tim.

Programu se pristupa deklarisanjem jedinica iz partnerskih zemalja u sastav snaga po Konceptu operativnih sposobnosti, i ovaj korak predstavlja početak implementacije programa. Trenutno u programu učestvuje 13  partnerskih zemalja sa 80 jedinica jačine preko 12 000 vojnika. 

Crna Gora je sa implementacijom OCC programa započela prošle godine, i nakon posjete Ekspertskog tima iz Savezničke komande za operacije, u novembru i zvanično deklarisala 1. Pješadijsku četu, Pješadijskog bataljona, Brigade kopnene vojske u snage po Konceptu operativnih sposobnosti. Deklarisana jedinica je stacionirana u kasarni „13. jul“ u Nikšiću i započela je intenzivne pripreme za ocjenivanje na nivou SEL 1, koje je planirano za novembar 2010.godine. Vojnici po ugovoru raspoređeni na dužnosti u četi, već su završili osnovnu obuka u Centru za obuku u periodu januar-mart ove godine, a 1.aprila počela je kolektivna obuka u jedinici. Obuka deklarisane jedinice izvodi se u potpunosti u skladu sa NATO standardima i procedurama. Na ovaj način se partnerske jedinice pripremaju da budu interoperabilne i sposobne da zadatke izvršavaju u skladu sa NATO standardima prije samog pridruživanja Alijansi. Ovo predstavlja najznačajniji benefit programa za oružane snage zemalja koje teže članstvu u NATO.

Iskustva pokazuju da savremene vojne operacije zahtijevaju da vojnik bude visoko obučen i široko obrazovan. Težište u obučavanju, deklarisane jedinice, će biti na savremenim vojnim operacijama, odnosno operacijama podrške miru i operacijama u urbanoj i ruralnoj sredini. Pored toga obuka će obuhvatati i druge važne sadržaje iz različitih oblasti kao što su: vatrena obuka, rad sa minsko-eksplozivnim sredstvima, savlađivanje vodenih prepreka, sanitetska obuka, Međunarodno humanitarno pravo i Povelja o ljudskim pravima, učenje engleskog jezika, pravila angažovanja u međunarodnim mirovnim operacijama zavisno od mandata misije, itd.

Rezultati obuke i dostignuti nivo interoperabilnosti deklarisane jedinice, na kraju će biti provjereni na vježbi, koja će sublimirati sve sadržaje obučavanja. Tim Vojske Crne Gore za pripremu i realizaciju vježbe već je otpočeo sa organizacionim pripremama za vježbu. Vježba će biti realizovana u skladu sa NATO standardima, a biće propraćena od strane NATO posmatrača. Komunikacija tokom vježbe i ocjenjivanja biće na engleskom jeziku, što od ključnog ljudstva u deklarisanoj jedinici i ocjenjivačkom timu zahtijeva poznavanje engleskog jezika. Iz toga razloga najvažnija dokumenta za vježbu: scenario, lista glavnih dešavanja i standardne operativne procedure biće urađene na engleskom jeziku.

Ocjenjivački tim Vojske Crne Gore će na ovoj vježbi izvršiti ocjenjivanje deklarisane jedinice na nivou 1, koristeći tehnike i metode Koncepta operativnih sposobnosti. Ocjenjivanje se vrši na osnovu „ček liste“ (Check List), koja se izrađuje selektovanjem zadataka iz NATO liste zadataka (NATO Task List-NTL). 

Kompletan ciklus pripreme i ocjenjivanja jedinice, po navedenim nivoima, u idealnim uslovima trebao bi da traje tri do četiri godine. Na slici je prikazana planirana dinamika implementacije ovog programa u Vojsci Crne Gore:

Vrijeme između ocjenjivanja koristi se za uvježbavanje jedinice za ocjenjivanje na narednom nivou kao i implementaciju stečenih iskustava, odnosno lekcija naučenih (Lessons Learned) u procesu obučavanja u prethodnom periodu. U ciklusu ocjenjivanja koje će realizovati ocjenjivački timovi Vojske Crne Gore i NATO, svako novo ocjenjivanje zahtijeva organizaciju nove vježbe na kojoj će se i praktično moći sagledati ostvareni napredak i dostignuti stepen operativnih sposobnosti deklarisane jedinice. Na ovaj način dobija se veoma praktičan mehanizam za kontinuirane procjene i analize ostvarenih rezultata i može poslužiti kao dobra polazna osnova za planiranje, obzirom da na osnovu trenutno utvrđenog stanja u jedinici mogu se identifikovati potrebe za dodatnom obukom, opremanjem i reorganizacijom jedinica.

Nakon uspješnog završetka svih nivoa ocjenjivanja deklarisana jedinica biće osposobljena da, u skladu sa odlukom nadležnih državnih organa, bude angažovana u NATO snagama za reagovanje (NRF) ili u NATO vođenim operacijama.

U NATO komandnoj strukturi (NCS – NATO Command Structure) direktna odgovornost za praćenje i pomoć u implementaciji koncepta operativnih sposobnosti u Vojsci Crne Gore dodijeljena je Komandi združenih snaga u Napulju (JFC Joint Force Command Naplles). Transformacijom JFC Napulj, koja se očekuje uskoro, nadležnost za praćenje implementacije OCC programa u Vojsci Crne Gore biće prenešena na taktički nivo, na Komandu kopnene komponente u Madridu (CC Land Madrid). 

Koordinacija planiranih aktivnosti za implementaciju Koncepta operativnih sposobnosti, vrši se sa nivoa Generalštaba Vojske Crne Gore, kroz redovnu komunikaciju sa Savezničkom komandom za operacije u Monsu i Komandom združenih snaga u Napulju. Pored toga, veoma važnu ulogu u koordinaciji i usaglašavanju planiranih aktivnosti ima Misija Crne Gore pri NATO u Briselu i crnogorski Tim za vezu u Savezničkoj komandi za operacije u Monsu. Na ovaj način moguće je pratiti sva dešavanja i novine u vezi sa programom i obezbijediti obuku kadra koji radi na implementaciji programa, prije svega ocjenjivača koji će biti članovi nacionalnog ocjenjivačkog tima. Veoma kvalitetna komunikacija i razvijena saradnja sa nadležnim organima u NATO komandnoj strukturi omogućava efikasne pripreme, planiranje i realizaciju aktivnosti.

Obzirom da je krajnji cilj programa razvoj interoperabilnosti i sposobnosti, uspješno sprovođenje Koncepta operativnih sposobnosti u deklarisanoj jedinici omogućiće da se iskustva prenesu i na ostale sastave Vojske. Početak implementacije ovog programa je važan korak u izgradnji modernih oružanih snaga sposobnih da odgovore na savremene rizike, prijetnje i izazove. Usvajanjem savremenih standarda obuke i ocjenjivanja u deklarisanoj jedinici stvoriće se baza kvalitetnog kadra instruktora i komandira koji bi svoja znanja, kroz kurseve u zemlji mogli prenijeti na ključno ljudstvo u ostalim jedinicima Vojske Crne Gore. Zbog toga je, pored doprinosa međunarodnim mirovnim operacijama u kriznim područjima,  implementacija koncepta operativnih sposobnosti po svojoj važnosti u samom vrhu liste prioriteta kad je u pitanju reforma sistema odbrane.

Podijelite na:

Povezani članci

Zaključci okruglog stola o dvojnom državljanstvu
Kako bismo otklonili ključne dileme i pomogli u izgradnji društveno-političke kohezije, predstavljamo sljedeće zaključke
Zakon o dvojnom državljanstvu – put ka nacionalnom i po...
Okrugli sto je Atlantski savez Crne Gore organizovao uz podršku Udruženja pravnika Crne Gore
Atlantski savez Crne Gore obilježava 18. rođendan
Atlantski savez Crne Gore danas obilježava 18. godina od osnivanja, a u posljednje gotovo dvije decenije postao je neizostavan akter u promociji euroatlantskih vrijednosti
Reagovanje na izjavu premijera Spajića o 2BS Forumu
Žalimo što premijer Spajić nije iskoristio priliku da lično doprinese unapređenju dijaloga u Crnoj Gori
2BS Forum 2024: Panel "Svijet SAD"
Dok se svijet suočava sa sve kompleksnijim izazovima, nastavak dijaloga i saradnje između Sjedinjenih Američkih Država i Evrope postaje važniji nego ikad
2BS Forum 2024: Panel "Saveznički svijet"
Sa rastućim izazovima na istočnim granicama i sve većom ulogom Evrope u globalnoj sigurnosti, postaje očigledno da su strateška autonomija, jedinstvo unutar NATO-a i povećanje vojnih ulaganja ključni ...
Koncept operativnih sposobnosti
Prijavite se na Newsletter