Nema vremena za san na lovorikama

Autor: admiral Dragan Samardžić, načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore (objavljeno u magazinu “Bezbjednost” broj 9)

Od pozivnice do punopravnog NATO članstva

Vjerovatno da još nijesmo svjesni uspjeha kojeg je jedna mala Crna Gora za kratko vrijeme ostvarila. U Ministarstvu odbrane i vojsci Crne Gore nemamo vremena da spavamo na lovorikama, čak naprotiv, duži period smo se pripremali za ovaj trenutak i za obaveze koje nas očekuju nakon pozivnice. Sve što smo radili u zadnje vrijeme bilo je posvećeno i usmjereno ka NATO članstvu.

U tom procesu smo kreirali i Strategijski pregled odbrane 2013. godine i viziju razvoja Vojske Crne Gore, kao dijela kolektivnog sistema bezbjednosti, te smo u tom duhu postavili novu organizaciju vojske. Prioritete u sticanju potrebnih sposobnosti kreirali smo u skladu sa potrebama nacionalne i kolektivne bezbjednosti i pri tome maksimalno koristili raspoložive NATO mehanizme i bogatu bilateralnu saradnju, u cilju sprovođenja kvalitetne obuke i modernizacije vojske, što je rezultiralo značajnim unapređenjem interoperabilnosti kompletnog odbrambenog sistema.

Kroz razmjenu iskustava sa nadležnim NATO strukturama, Slovenijom i Hrvatskom, identifikovali smo obaveze Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore u periodu od dobijanja pozivnice do punopravnog članstva i izvršili potrebne pripreme, kako bi na najbolji način odgovorili predstojećim kompleksnim obavezama.

Osim dokumenata, trebaće nam i ljudi

Ulazak države u kolektivni sistem bezbjednosti odvija se u dvije osnovne faze: faza pristupanja (Accession) i faza integrisanja (Integration), s tim što se faza integrisanja nastavlja i nakon punopravnog članstva u NATO i taj period, u kojem je potrebno izvršiti integraciju države u kolektivni sistem bezbjednosti, prosječno traje oko 5 godina.

Odmah poslije praznika, u januaru mjesecu, započeće faza pristupanja, u kojoj će, u prvom dijelu pregovora, težište za vojsku Crne Gore biti na usaglašavanju vojnih pitanja: planovi doprinosa NATO vođenim operacijama, doprinos NATO komandnoj strukturi (NCS), doprinos NATO snagama za odgovor (NRF) i strukturi NATO snaga (NFS), što u osnovi predstavlja ključni doprinos sistemu kolektivne bezbjednosti. Mi smo već izradili projekcije po svim ovim pitanjima, koje su ocijenjene realnim i u fazi smo formiranja timova za pregovore.

U drugom dijelu, faze pristupanja, težište u pregovorima biće na odbrambenim pitanjima:

  • Prilagođavanje nacionalnog procesa odbrambenog planiranja NATO procesu odbrambenog planiranja (NDPP) – identifikacija zahtjeva i potreba za izmjenama strateških dokumenata, zakonske regulative, planskih dokumenata i usvajanjem standarda;
  • Planovi za integrisanje sistema za nadzor mora i sistema za nadzor VAP-a u NATO sistem (Sea Surveillance i NATINAMDS);
  • Planovi zaštite VAP-a – određivanje prema načinu zaštite VAP-a (Air Policing – na bilateralnoj/multilateralnoj osnovi ili u okviru NATO Air Policing-a) i identifikacija zahtjeva kritičnih sposobnosti;
  • Uvođenje sistema zaštićene komunikacije sa NATO.

Takođe, za svaku navedenu oblast potrebno je formirati pregovaračke timove.

U čitavom ovom procesu tijesno ćemo sarađivati sa političkim i vojnim tijelima NATO, od kojih ćemo dobiti adekvatne preporuke, usmjerenja i pomoć, kako bi se kompletan proces pridruživanja i integracije realizovao u najkraćem mogućem vremenu.

Što se tiče Vojske Crne Gore, najviše ćemo biti usmjereni na rad sa Strategijskom komandom za transformaciju (ACT), koja je nadležna za realizaciju obje faze (pridruživanja i integracije), koja će usaglašene stavove iz pregovaračkog procesa pretočiti u planove za realizaciju procesa. Dakle, uz pomoć ACT kreiraće se Plan integracije, nakon čega će Komanda za transformaciju usvojiti Plan podrške, kojim će se definisati način podrške ACT-a za realizaciju našeg Plana integracije.

Osim ACT-a u proces će biti uključeni i ostali organizacioni djelovi NATO, a naročito za Vojsku bitna nadležna regionalna komanda – Združena komanda iz Napulja (JFC Naples), koja će nam prućiti podršku u procesu pridruživanja i integracije na operativnom i taktičkom nivou, pomoć pri izradi jednogodišnjih planova integrisanja i praćenja realizovanih aktivnosti i dostignutog stepena ispunjenja planiranih ciljeva.

Sumarno, u fazi integracije koja je višegodišnji proces, na osnovu usvojenog „glavnog“ Plana integracije, izrađuju se godišnji planovi integrisanja na osnovu kojih se planiraju, realizuju i prate sve dogovorene aktivnosti, te se na osnovu analiza kreiraju naredni planovi. Na nivou Ministarstva odbrane biće formiran „centralni“ tim koji će se baviti Planom integracije, pratiti i koordinirati sve aktivnosti za njegovu efikasnu implementaciju.

Svakako, da bi adekvatno odgovorili svim ovim obavezama biće potrebno što prije kadrovski ojačati našu misiju pri NATO i formirati nacionalna vojna predstavništava pri Strateškoj komandi za transformaciju – ACT i Strateškoj komandi za operacije – ACO. Uskoro će trebati odrediti nacionalne predstavnike koji će nas zastupati u radu NATO tijela (komiteti, odbori, radne grupe…), a nakon završetka faze pristupanja popuniti mjesta u NATO komandnoj strukturi u skladu sa do- govorenom projekcijom i dinamikom.

Ministarstvo odbrane je unaprijed razmišljalo o ovim obavezama i u novousvojenoj sistematizaciji predvidjelo proširenje misije u Briselu i otvaranje mjesta nacionalnog vojnog predstavnika u Norfoku (ACT), te će ta mjesta prioritetno popuniti, što će omogućiti adekvatno pokrivanje svih obaveza Ministarstva odbrane i vojske Crne Gore u navedenim procesima pristupanja i integracije.

Za Crnu Goru je veoma bitno da fazu pristupanja što prije završi, kako bi zauzeli svoju stolicu „posmatrača“ u NATO, do punopravnog članstva.

Prisustvo sastancima NATO na raznim komitetima i u raznim forumima, a posebno na NAC (The North Atlantic Council) i MC (The Military Committee), biće od velike koristi za Crnu Goru u pripremi za punopravno članstvo. Biće to neprocjenjivo iskustvo za naše predstavnike pri misiji NATO koji će većinom pratiti ovaj rad, ali svakako i za naše političko i vojno rukovodstvo, jer će Crna Gora od trenutka punopravnog članstva aktivno učestvovati u procesu planiranja i donošenja odluka NATO.

Mijenjaće se Crna Gora, ali i NATO

Imajući u vidu da će se sve ovo dešavati u vremenu kompleksnih međunarodnih odnosa, kada se NATO i čitav svijet suočava sa širokim spektrom savremenih izazova, kao što su terorizam i radikalne religijske ideologije, hibridno ratovanje, sajber terorizam, masovne migracije stanovništva i slično, bićemo u prilici, prvo da pratimo, a kasnije i da direktno učestvujemo u kreiranju odluka i rješavanju bezbjednosnih izazova.

Svakako biće to period kada će i NATO morati izvršiti značajne transformacije, u pravcu unapređenja sposobnosti za brzo reagovanje, kako na političkom, tako i na vojnom nivou. Biće to dobra prilika da i Crna Gora uoči kritične tačke, normativno doradi sistem kompletne bezbjednosti, unaprijedi vojne i obavještajne sposobnosti, podigne nivo zaštite bezbjednosnog sistema, kadrovski ojača i spremno dočeka punopravno članstvo.

Očekuje nas interesantno vrijeme, vrijeme puno izazova, koje zahtijeva, prije svega, puno učenja, posvećenosti, usmjerenosti ka cilju, a rezultati će biti od opšte koristi za Crnu Goru i omogućiće dugoročnu stabilnost i prosperitet.

Podijelite na:

Povezani članci

Maligni ruski uticaj najveća prijetnja stabilnosti Zapa...
Predsjednik Češke Petr Pavel posjetio je danas Atlantski savez Crne Gore, gdje je razgovarao sa predsjednikom ove institucije dr Savom Kenterom
Predsjednik Češke Petr Pavel posjetiće Atlantski savez ...
Predsjednik Pavel će se u utorak, 21. januara, sastati sa predsjednikom Atlantskog saveza dr Savom Kenterom
Delegacija ASCG u radnoj posjeti Republici Hrvatskoj
Sa predstavnicima najviših hrvatskih državnih i obrazovnih institucija razgovarali o odnosima dvije zemlje i borbi protiv stranog uticaju 
Zaključci okruglog stola o dvojnom državljanstvu
Kako bismo otklonili ključne dileme i pomogli u izgradnji društveno-političke kohezije, predstavljamo sljedeće zaključke
Zakon o dvojnom državljanstvu – put ka nacionalnom i po...
Okrugli sto je Atlantski savez Crne Gore organizovao uz podršku Udruženja pravnika Crne Gore
Atlantski savez Crne Gore obilježava 18. rođendan
Atlantski savez Crne Gore danas obilježava 18. godina od osnivanja, a u posljednje gotovo dvije decenije postao je neizostavan akter u promociji euroatlantskih vrijednosti
Nema vremena za san na lovorikama
Prijavite se na Newsletter